دکتر محمد والی پور

متخصص روانپزشکی


مشاوره تلفنی و خصوصی

آدرس مطب و برنامه هفتگی

مشاورۀ خانواده و ازدواج

استخدام پرستار

مرکز تخصصی مشاوره خانواد

درمان اعتیاد

روده تحريك پذير: قسمت اول (IBS)

روده تحريكپذير يا اصطلاحا (IBS) يك اختلال شايع گوارشي است كه در آن رودهها به انقباضهاي نامنظم و دردناك گرفتار مي شوند. شيوع اين بيماري در سالهاي اخير خصوصا با گسترش زندگي پراسترس و تنشآفرين شهري زیاد شده است.

مشكلات اقتصادي، استرس و اضطراب محيط كاري، فشار عصبي ناشي از يك تصميمگيري بزرگ و سرنوشتساز، شكست در يك رابطه عاطفي، مرگ عزيزان و نزديكان و شكست اقتصادي، هر يك به تنهايي ميتواند سيستم عصبي فرد را دچار اختلالهاي شديدي كندكه IBS را بايد يكي از شايعترين نتايج اين اختلالها در دستگاه گوارش بناميم.

تجربيات باليني بر آن دلالت دارد كه علامت اصلي IBS ، درد شكم و تغيير در اجابت مزاج (اسهال يا يبوست) است. اين درد كه اغلب ماهيتي مبهم دارد، ممكن است همراه با نفخ شكم، افزايش گاز، آروغ زدن، سيري زودرس و حالت تهوع بروز نمايد و فرد را حتي دچار فوريت دفع كند. در تعدادي از خانمها نيز رابطهاي معنادار ميان اين گونه دردها و سيكل قاعدگي وجود دارد.

از دست رفتن نظم تحركات روده و بروز تظاهرات باليني اين كسالت بيشتر در كمين افراد حساس، عصبي، زود رنج و وسواسي است؛ كساني كه هر روز به نوعي با فشار روحي و عاطفي، اضطراب و استرس يا افسردگي، سر و كار دارند.

هر چند تاكنون علت اصلي ابتلا به روده تحريكپذير شناسايي نشده است اما بايد گفت، خوشبختانه اين كسالت به هيچ وجه زمينهساز بيماري وخيم و يا عارضه مزمني همچون سرطان روده نميشود. در واقع حتي نميتوان IBS را يك بيماري محسوب كرد، و نشان از وجود هيچگونه ناهنجاري ساختاري در روده ندارد.

روده تحريكپذير: قسمت دوم


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، ساختمان سپاهان ، طبقه 4
تلفن : 32241146 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

farhad [ 1393-08-13 ]
خواص سرکه یسب گلاب در درمان سندروم روده تحریک پذیر ibs یکقاشق در یک لیوان اب

atena_1364_2005 [ 1390-06-19 ]
خوب بود ، من که دیگه نمی تونم با این بیماری زندگی کنم به نظرم بدتر از هر بیماری دیگه ای هست.

wt,vh [ 1390-03-11 ]
بسيار عالي، جامع و كامل بود خيلي ساده و قابل فهم خيلي خيلي متشكرم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
برنامه هفتگیمشاوره ازدواجاختلالات وسواسیصفحه اصلیاختلالات اضطرابیاختلالات خلقیاختلالات رفتاری کودکاننشانهای جسمی روانپزشکیروان پریشیهاشناخت شخصیت افرادنوروفیدبکمطالب و مقالاتخواباعتیاداختلالات جنسیسایتهای دیگرتقویت حافظهپیامهای کاربرانسوالات پزشکینرم افزار ا ندروید وبسای